Crillo İnceleme

POMODORO UYGULAMASI CRILLO İNCELEMESİ

Merhabalar. Bugün Crillo adındaki yeni yayınlanmış zamanlayıcıyı birlikte inceleyeceğiz. (Bu yazıya başlarken bir yandan da zamanlayıcıyı çalıştırdım.) Crillo, Türkiye’de üretilmiş bir pomodoro zamanlayıcısıdır. Arayüzü ve renk seçimi ile dikkat çeken bu yeni uygulama incelemeye değer gözüküyor. Kullanım itibariyle, açar açmaz ne olduğunu anlatıyor ve amacına hizmet ediyor. Kimi zamanlayıcılar gibi önce “bu nedir?” sorusunu sormak zorunda bırakmıyor. İncelediğim kadarıyla özetleyecek olursam:

ARTILARI

Uygulamanın kendine has birçok olumlu yönü var.

  • Temiz ve basit arayüzü ile kullanımını 2 dakikada anlayabiliyorsunuz.
  • Uygulama renkleri ve gece gündüz modunda seçim yapabilmek güzel olmuş.
  • Kullanıcı dostu olduğundan sizi yormadan zaman tutmanıza yardımcı oluyor.
  • Zamanlayıcı ekranı şık ve anlaşılır.

EKSİLERİ

Elbette uygulamanın geliştirilebilecek birçok özelliği de mevcut.

  • Pomodoro sayısı önden belirlenemediği için uzun soluklu projelerde yetersiz.
  • Gece modu ile lacivert çok uygun olmadığı için kullanıcıyı rahatsız ediyor.
  • Telefonu block etmediği için çalışırken tam odak sağlaması zor. Whatsapp gibi anlık mesajlaşma uygulamaları çalışmayı çok bölüyor. Benim kendi adıma mobil zamanlayıcı kullanmama sebebim bu. Telefonuma bildirim geldiğinde dikkatim dağılıyor ve odaklanamıyorum. Pomodoro Tekniği’nin doğru uygulanması için bölünmemek şart. Bu yüzden mobil zamanlayıcı kullanacak olsaydım, telefonu bloklayan bir tane seçerdim. Bu yüzden uygulamada isteğe bağlı bir block seçeneği olabilirdi.
  • Rapor vermediği için kendimi ölçemiyorum. Bu şart değil aslında, basit bir zamanlayıcı kullanıcısının beklediği bir şey de olmayabilir ama ben sürekli aynı zamanlayıcıyı kullanıp rapor almak isterdim. Örneğin bana “10-11 arası iyi çalışıyorsun.” Veya “Salı gününe önemli iş koyma.” gibi kendimle ilgili ipuçları verse fena olmazdı. Verimli çalışma ile ilgili en büyük sorunlardan biri zaten çalışanın kendini tanımayışı. Bunu ölçebilen bir uygulama mükemmel olurdu.
  • Grup çalışması ve görev paylaşımı olabilir. Birlikte çalışan küçük ekipler için görev yönetimi mantığında da kullanılabilir bu sayede. (Bu arada içerden gelen bilgiye göre; uygulamanın bir sonraki sürümlerinde bu özellik eklenebilir.)
  • IOS versiyonunun henüz olmayışı, benim gibi Apple fanları için biraz kırıcı üzücü olsa da beklemeye değer.

CRILLO EKRAN GÖRÜNTÜLERİ

Uygulamanın nasıl göründüğünü merak ediyorsanız, aşağıdaki görsellerden yararlanabilirsiniz.

Crillo Giriş Ekranı

Görev Tanımlama

Zamanlayıcı Ekranı

Zaman Doldu Bildirimi

Durum Göstergesi

Rapor Ekranı / Grafik

Günlük, Haftalık, Yıllık Raporlar

CRILLO POMODORO İÇİN UYGUN BİR ZAMANLAYICI MIDIR?

Crillo bence, sadece basit bir zamanlayıcı arayanlar için ideal seçim. Basit şekilde görevi tanımlayıp zamanlama yapmak istiyorsanız, mutlaka denemelisiniz.
Dipnot: 3 Pomodoro döngüsü sonunda ancak yazıyı eklemeyi bitirebildim. Sevgiler!

UYGULAMAYI İNDİR.

ANDROID VERSİYON
TOP